transmisja
online
Historia szopki betlejemskiej
Po raz pierwszy, choć bez figurek Świętej Rodziny, szopkę urządził św. Franciszek z Asyżu w grocie koło Greccio; on też uchodzi powszechnie za jej twórcę. Korzeni szopki możemy doszukiwać się jednak już w 330 r., kiedy to dla upamiętnienia narodzin Syna Bożego cesarzowa Helena, matka Konstantyna, poleciła wybudować marmurowy żłóbek w betlejemskiej grocie. Św. Hieronim poszedł dalej za myślą św. Heleny i zapoczątkował przedstawianie wydarzeń Betlejemskiej Nocy. Około 397 r. grota przebudowana została na stajenkę i ustawiono w niej figury Maryi, Józefa i Dzieciątka, a także towarzyszących im pastuszków. Ponieważ w naturalnym otoczeniu ówczesnej betlejemskiej stajenki pasły się zwierzęta, ich obecność weszła na stałe do przedstawień szopki, która dzięki przybywającym do Betlejem pielgrzymom szybko zyskała popularność. Pierwszą szopkę w Rzymie ustawiono w Bazylice Matki Bożej Większej, gdzie do dziś przechowywane są relikwie betlejemskiego żłóbka.
W Wigilię 1223 r., uzyskawszy uprzednio przyzwolenie papieża Honoriusza III, św. Franciszek przygotował w pustelni Greccio w Umbrii niespotykaną dotąd inscenizację Nocy Betlejemskiej, na którą zwołał okolicznych mieszkańców. Ustawił żłóbek i żywe zwierzęta, a także zapalił świece i pochodnie. W takiej oto scenerii odprawiona została Msza św., podczas której Biedaczyna z Asyżu zaśpiewał Ewangelię. „Boże Narodzenie to epifania – objawienie Boga i Jego wielkiego światła w dziecku, które dla nas się narodziło. Narodzony w stajence w Betlejem, a nie w pałacach królewskich. Kiedy w 1223 r. Franciszek z Asyżu obchodził Boże Narodzenie w Greccio z wołem i osłem oraz żłobem pełnym siana, widoczny stał się nowy wymiar tajemnicy Bożego Narodzenia. Franciszek z Asyżu nazwał Boże Narodzenie ‘świętem nad świętami’ – większym od wszystkich innych uroczystości – i obchodził je z ‘niewysłowionym zapałem’” – tak pięknie i głęboko objaśnił istotę szopki Benedykt XVI podczas ubiegłorocznej Pasterki.
W Polsce tradycja stawiania szopek zapoczątkowana została pod koniec XIII w. przez franciszkanów, którzy wówczas osiedlili się w naszym kraju. Jej pierwowzorem były wystawiane w kościołach jasełka, którymi zwano wówczas nieruchome figury oddające pokłon Dzieciątku. Później mianem tym zaczęto określać również odgrywane widowiska przedstawiające sceny Bożego Narodzenia. Miało to służyć pogłębianiu religijności i pobożności wiernych.
Źródło: www.bialykruk.pl
Projekt & wykonanie: Krzysztof Polanowski
Parafia Dobiegniew © 2024
Autorzy zdjęć użytych na stronie: Klaudia Ajryś,
Jakub Sawicki, Marcin Południewski
Wyszukaj na stronie:
Parafia pw. św. Józefa w Dobiegniewie
ul. Staszica 6
66-520 Dobiegniew
tel.: 95 761 10 11